تکنولوژی تعمیر گیربکس سیکلوئیدی

گیربکس های سیکلوئیدی یکی از گیربکسهای بسیار پر اهمیت و حساس در صنایع ، خصوصا صنایع غذایی و معدنی و فولادی ، پتروشیمی ، نفتی و بطور خاص و ویژه در صنایع روباتیک ( ربات های صنایع گوناگون )… با نسبت تبدیلهای بالا حدودا از 1 به 30 تا 1 به 60 و حتی 100 و انتقال توانهای بسیار زیاد میباشد . با توجه به عمر زیاد این نوع گیریبکس ها و اینکه بسیار دیر نیاز به تعمیر پیدا میکنند و با توجه به تکنولوژی جدید و کیفیت بالای این گیربکس ها ، دارای کاربردهای گوناگون و مقرون به صرفه ای هستند .طراحی و ساخت گیربکسهای سیکلوییدی احتیاج به دانش فنی و تجهیزات خاص دارد که کمتر در ایران به آن پرداخته شده است. این نوع گیربکس بدلیل شرایط کاری خاص خود و استفاده از المانهای غلتان به جای چرخدنده ( که لغزش دارند) بیشتر شبیه بیرینگ میباشد و شرایط نگهداری همانند بیرینگ ها دارد .

عملکرد گیربکس سیکلویید مانا تجارت سروش

لقی داخلی

بدلیل نداشتن چرخ دنده در این گیربکسها و وجود المانهای غلتشی در آنها میتوان لقی داخلی آنها را بسیار کم و بعضا در حد صفر در نظر گرفت که با وجود لقی صفر ( Zero Backlash )، ساخت این نوع از گیربکسها به دقت بسیار بالایی نیاز دارد تا میزان بازگشت پذیری رباتها را با انحراف تقریبا صفر بوجود آورده است . بنابراین و با توجه به قابلیتهای مذکور این نوع گیربکسها در بازوهای روباتهای صنعتی و انواع روباتها بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

حساسیت در تعمیرات این نوع گیربکسها بدلیل لقی پایین و حتی صفر نیز بسیار بالاست لذا این شرکت با کسب تجربه و دانش فنی در این زمینه ، تعمیرات این نوع گیربکسها را یکی دیگر از برنامه های کاری خود قرارداده است.

اولین بار گیربکسهای سیکلوئیدی بوسیله ژاپنی ها طراحی و ساخته شد. گیربکسهای چرخ دنده ای معادل با انتقال توان و نسبت تبدیل برابر ، بسیار بزرگ تر و حجیمتر و البته به مراتب با عمر کمتر و نیز هزینه های نگهداری بیشتر و تعمیرات زیادتر میباشند. این نکته هم یکی دیگر از مزایای گیربکسهای سیکلوئیدی است.

ویژگیها

گیربکسهای سیکلوییدی ، کم صدا ، نیاز کم به تعمیر ، با دوام و با عمر زیاد میباشند. انحصار ساخت آن بدلیل نوع خاص پروفیل ها و پیچیدگیها و البته حساسیتهای زیاد و دقت بالای مورد نیاز برای تولید ( تمامی ابعاد در صفحه های داخلی با دقت یک صدم میلیمتر سنگ زنی میشوند ) در اختیار چند کشور همانند ژاپن ، آلمان و آمریکا و البته انواع با کیفیت پایین چینی و… است.

اغلب به دلیل نیاز به تجهیزات خاص ، هزینه تولید بالایی دارد که با توجه به کمبود وجود این تجهیزات در ایران عملا تولید آن کاری بسیار دشوار میباشد. همچنین بدلیل نیاز به دانش فنی و علمی و دانش ریاضی قوی و انجام محاسبات پیچیده در آن برای بدست آوردن و طراحی پروفیلهای خاص صفحات اصلی و بیرینگ مرکزی ، هزینه و وقت بسیاری را میطلبد.

نگهداری این گیربکسها با توجه به شباهت زیادی که به بیرینگ ها دارند کاملا شبیه بیرینگ میباشد. یعنی لازم است که المانهای غلتشی در تعمیرات دوره ای مورد بررسی قرار گیرند و در صورت نیاز به اصلاح و یا تعویض ، با مشورت کارشناسان این شرکت ، تعمیرات و یا تعویض المانها و قطعات صورت گیرد.

( بلبرینگ – بالبیرینگ – بالبرینگ – بلبیرینگ – رولبرینگ – رولبیرینگ – رولر )

روانکاری

عمل روانکاری و خنک سازی ( جهت حفظ تلورانسهای داخلی ) کاری بسیار مهم در گیربکسهای سیکلوییدی میباشد. نوع روانکار و کیفیت آن بسیار مهم است . ورود هرگونه آلودگی به داخل این نوع گیربکسها باعث ایجاد خرابی هایی شبیه خرابیهای بیرینگ شده و سبب کاهش طول عمر آن میشود. پس لازم است طراحی پکینگ و آب بند بطور مناسبصورت گرفته و حتما بصورت ویژه دیده شود.

اندازه کوچک گیربکس سیکلوئیدی نسبت به توان آن سبب استفاده در روباتها گردیده است. وجود قابلیت اطمینان پذیری به گیربکسهای سیکلوییدی و نیز قابلیت برگشت پذیری و تکرار پذیری بدلیل وجود لقی داخلی در حد صفر و نیز خود صفر و دقت بالا و همچنین عمر بالا بدون تعمیر ، باعث شده استفاده از این نوع گیربکسها در روباتهای صنعتی رواج زیادی داشته باشد.

کاربردها

در برخی از صنایع مانند صنایع غذایی نیز ، مشاهده شده که این نوع از گیریبکسها بعضا تا 40 سال بدون تعمیرات و توقف کار کرده و هیچ آسیب جدی هم ندیده است.

تعمیر و بازسازی

با اشاره به موارد بالا این شرکت بر آن شد که تعویض و تعمیر و سرویس اساسی گیربکسهای سیکلوییدی را در برنامه کاری خود جهت خدمت رسانی بیشتر به صنایع قرار دهد.

در راستای خدمت رسانی بهتر ، این شرکت تجهیزات خاص برای تعمیرات ، ساخت و تولید المانهای آسیب دیده و حتی بازطراحی و ساخت قطعات را تهیه و روشهای اجرایی را فراگرفته و علوم مورد نیاز را بدست آورده است.

در صورت نیاز به انجام خدمات مشاوره ای و نیز برآوردهای کارشناسی برای تعمیرات و سرویس ، اعزام کارشناسان مجرب و انجام بررسیهای لازم صورت میپذیرد. سپس پس از ارسال گیربکس و انجام تعمیرات و سرویسهای مورد نیاز ، در زمان کوتاه ، بازسازی صورت میپذیرد و مجددا ، آماده بهره برداری خواهند شد.

تعمیر گیربکس سیکلوییدی چگونه است؟

کجا میتوان گیربکس سیکلوئیدی تعمیر کرد؟

روش سرویس و نگهداری گیربکس سیکلوییدی چیست؟

مزیت گیربکس سیکلوئیدی و خصوصیت گیربکس سیکلوییدی چیست؟