خرابی حفره دار شدن-pitting

خرابی حفره دار شدن-Pitting

پیتتینگ ( حفره دار شدن سطح ) Pitting یکی از خرابی های رایج و شایع در انواع بیرینگ ها میباشد که دلایل فراوانی دارد. شکل کلی آن سوراخ سوراخ شدن سطح در محل خرابی failure و بصورت کدر نمایان میشود و مربوط به بیرینگ bearing میباشد. در انواع بلبرینگ رولبرینگ بیرینگ مخروطی taper roller bearing، بیرینگ بشکه ای spherical ، سیلندریکال رولر بیرینگ cylindrical roller bearing ، اسلیو بیرینگ slew bearing ، در کاربردهای گوناگون از ماشینهای تراش ، خطوط نورد در فولاد سازی ها و بیرینگ های خطوط ریخته گری و یا حتی در معادن در کوره ها و جاهای دیگر میتواند رخ دهد.

دلیل خرابی Pitting:

  • مواد زاید در روانکار گرفتار میشوند و این سبب بوجود آمدن ایرادات زیادی در روانکار از جمله زندانی شدن مواد و خرده های فلزات و غبارات و حتی آب در روانکار میباشد و دلیل اصلی آن عدم فیلتراسیون مناسب و عدم شارژ مناسب روانکار میباشد.
  • رطوبت موجود در محیط در زمانهای توقف بیرینگ باعث ایجاد زنگ زدگی و corrosion و خوردگی میگردد که در آن نقاط بصورت میکروسکوپیک حفره هایی ایجاد میگردد و به مرور زمان و ادامه دار بودن معایب آن حفره ها گسترش یافته و بصورت ماکروسکوپیک پدیدار میگردند.
  • روانکاری ضعیف شامل استفاده از روانکار نامناسب ، فیلتراسیون نامناسب و شارژ نامناسب روانکار میباشد که هر یک بطور جداگانه باعث خرابی حفره دار شدن بیرینگ میگردند.
خرابی حفره دار شدن-pitting
نمونه از خرابی حفره حفره شدن Pitting بر روی سطح raceway در رینگ خارجی outer ring اسلو بیرینگ slewing bearing که زنگ زدگی rust در انتهای لهیدگی ها indentation مشخص شده است-مانا تجارت سروش

روشهای جلوگیری از حفره حفره شدن سطوح غلتش:

  • بهبود مکانیزم آب بندی با استفاده از آب بند مناسب و یا تعویض آب بندهای مستعمل و کهنه و یا تعویض نوع آب بند و پکینگ و یا تغییر روشها و متد آب بندی و sealing
  • فیلتراسیون Filteration کامل روغن روانکاری در بیرینگ هایی که از روانکار به روش مدار بسته یا سیرکوله circulation استفاده میگردد باید با دقت در انتخاب نوع فیلتر filter و اندازه یا سایز مش mesh یا دانه بندی و نوع فیلتر از نظر مقاومت در برابر خوردگیهای corrosion محیطی بر اثر روانکار انجام گیرد.
  • استفاده از روانکار مناسب proper lubricant ، یعنی از روانکاری استفاده گردد که قابلیت حمل و خارج کردن آلودگیهای داخلی به بیرون بیرینگ را داشته باشد و مناسب اجزا و المانهای داخلی بیرینگ بوده و خود باعث خوردگی بلبرینگ نگردد و از طرفی در فیلتراسیون خوبی نیز داشته باشد.
ایجاد خرابی حفره حفره شدن Pitting روی ساچمه یا المان غلتان در بیرینگ اسلو slew bearing- مانا تجارت سروش

انواع خرابیهای بیرینگ ها چیست؟؟

دلیل وجود حفره در بلبرینگها چیست؟

چگونه میتوان از ایجاد pitting در رولبرینگ ها ball bearing و بیرینگ های مخروطی taper roller bearing جلوگیری کرد؟؟

1 thought on “خرابی حفره دار شدن-Pitting

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *