گیربکس خورشیدی یا سیاره ای – Planetary Gearbox

5/5 - (1 امتیاز)

طراحی و ساخت ، تعمیر و بازسازی ، تغییر طرح و اصلاح ساختاری انواع گیربکس خورشیدی یک ، دو ، سه طبقه ای و ترکیبی بصورت سفارشی برای صنایع گوناگون سنگین و سبک از جمله سیمان ، فولاد ، پتروشیمی ، نفت ، غذایی ، شیمیایی ، بسته بندی ، صنایع شیشه سازی و کلیه کارخانه جات تولیدی

طرح کلی

گیربکس خورشیدی یا سیاره ای تشکیل شده از یک دنده خورشیدی sun gear که در مرکز قرار گرفته و دنده های سیاره ای که در اطراف دنده خورشیدی چرخش دارند و بر اساس میزان قدرت انتقالی تعداد آنها میتواند از 2 تا 6 عدد بطور معمول و حتی تا 8 یا 10 عدد در موارد خاص هم وجود داشته باشد

دنده های سیاره ای بوسیله یک رینگ دنده داخل محصور شده و داخل آن دوران میکنند.

بنا بر طراحی صورت گرفته مدول و تعداد دنده و تعداد سیاره ها میتواند در بازه بسیار بزرگی تغییر کند که بسته به میزان قدرت انتقالی و کاهش یا افزایش سرعت مدنظر مشخص میشوند.

معمولا نیروی ورودی به گیربکس از طریق دنده خورشیدی یا sungear وارد شده و رینگ دنده داخل ثابت بوده و نیروی خروجی از طریق شبکه دنده های سیاره ای خارج میگردد.

نمونه ای از گیربکس خورشیدی یا سیاره ای که به وضوح مشخص شده است

البته برای کاربریهای با انتقال توان یا نسبت تبدیل های بیشتر میتوان از 2 یا 3 طبقه نیز استفاده کرد

مهم

متاسفانه در بسیاری از موارد که گیربکس های خورشیدی برای تعمیر به این شرکت ارسال میگردند دارای ایرادات طراحی و محاسباتی میباشند که از جمله آنها میتوان به یاتاقان بندی و ایراد در انتخاب نوع و حتی سایز بیرینگ یا رولربرینگ اشاره کرد . علاوه بر آن اشتباه نوع دنده و یا مدول و همچنین اندازه مرکز تا مرکز دنده ها یا عدم رعایت ضرایب اصلاحی دنده ها هم از عوامل دیگر میباشند .

این ایرادات در گیربکسهای داخلی و خارجی به وفور مشهود میباشد و آن هم عدم آشنایی و وقوف کامل طراح به طور همزمان به دنده و بیرینگ میباشد.چرا که گیربکس تشکیل شده از دنده و بلبرینگ یا همان یاتاقان بندی و در صورتیکه طراح به میزان لازم با این موارد آشنایی نداشته باشد میتواند دچار خطای محاسباتی گردد.

نمونه ای از دنده های سیاره ای 2 تایی به همراه یاتاقان بندی و سان گیر داخلی

شماره گذاری یا اندازه گذاری گیربکسهای سیاره ای دارای نظم و استاندارد خاصی نمیباشد و سازنده های مختلف بر اساس کاتالوگ خود اینکار را انجام میدهند.و کاتالوگ هر شرکت با شرکت دیگر متفاوت میباشد و دارای اختلاف خواهد بود.

عملیات حرارتی دنده ها در گیریبکسهای خورشیدی بسیار مهم و از نکات قابل توجه میباشد که میتواند تاثیر به سزایی در عملکرد این مجموعه داشته باشد.

انتخاب متریال مناسب و نوع عملیات حرارتی و طراحی صحیح دنده و ضرایب اصلاحی و انتخاب صحیح بیرینگ و یاتاقان بندی میتواند در عمر ، راندمان ، کیفیت و نگهداری بسیار موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *