گیربکس سیکلوئیدی - cycloid gearbox

گیربکس سیکلوییدی

اجزاء گیربکسهای سیکلوئیدی Cycloid Gearbox’s Elements

شناخت اجزا وعملکرد گیربکس سیکلوییدی ، تعمیر آنرا راحت تر مینماید .گیربکسهای سیکلوییدی از المانهای گوناگونی که بصورت غلتشی روی هم حرکت میکنند تشکیل شده است. این المانها شامل صفحات سیکلوئیدی Cycloid plates ، رولرها Rollers ، پینها Pins ، بیرینگ مرکزی Central Bearing و پوسته Cover تشکیل شده است که هر یک وظیفه ای را عهده دار هستند. طراحی Design ، ساخت Produce ، تعمیر Repair و تعویض Maintenance این گیربکسها جزیی از وظایف این شرکت میباشد.

صفحات سیکلویید Cyloid Plates

صفحات سیکلوییدی دارای سوراخهای مرکزی ، سوراخهای جانبی و پروفیل سیکلویید است. دقت اعمال شده در صفحات بسیار بالا میباشد بصورتیکه تمامی اندازه های صفحات دارای تلورانس و دقت اندازه با میزان صدم میلیمتر میباشد. محاسبه و طراحی این صفحه و بدست آوردن پروفیلهای سیکلوئید و دقتهای مذکور کاری دشوار است و نیاز به علم پیچیده ریاضی و نیز محاسبات برای اندازه های دقیق و صد البته نیاز به دستگاههای با دقت تولید بالا و CNC دارد. عوامل بالا دست به دست هم داده و هزینه تولید این صفحات را بالا برده است.

قسمتهای دیگر شامل پینها و رولرها وظیفه انطباقات خارجی را بر عهده دارند. در مرکز گیربکس سیکلوئید ، یک عدد بیرینگ قرار دارد ( این بیرینگ میتواند بلبرینگ ، رولبیرینگ و یا قیمتی از یک بیرینگ باشد ) که وظیفه در مرکز قراردادن شافت گیربکس را بر عهده دارد. حرکت این المانها بر روی هم و بر روی صفحه سیکلوئید بصورت غلتش بوده و لذا روانکاری یکی از موارد بسیار مهم در گیربکسهای سیکلویید است. روانکاری این گیر بکس ها اکثرا بوسیله روغن انجام میگیرد.

ساخت ، تعمیر و بازسازی انواع گیربکس سیکلوئیدی به روشهای مهندسی

نسبت تبدیل Ratio

در مرکز گیربکس یک عدد بیرینگ سیلندریکال قرار دارد که به محور ورودی متصل میگردد. نیروی ورودی و دوران آن به صفحه سیکلوییدی و سپس به رولر ها و پینها منتقل میشود. در خلال این دورانها سرعت چرخشی ورودی به شدت کاهش میابد . مثلا از 30 ، 60 و حتی 100 به 1 تبدیل میگردد. یعنی نسبت تبدیل 100:1 میباشد.

ویژگیها Properties

استفاده از فضای کم و نسبت تبدیل زیاد و داشتن لقی صفر باعث پرکاربرد شدن این نوع گیربکسها در فضاهای کوچک و نسبت تبدیلهای بالا شده است. بطوریکه در اکثر روباتها از این نوع گیریبکس ها استفاده میگردد. صنایع فولاد ( فولاد سازی ، ذوب آهن ، گندله سازی ، معدن و …) ، صنایع غذایی ، صنایع کوچک با مدت زمان کار بالا و دقت بالا از دیگر کاربردهای گیربکسهای سیکلوئیدی میباشد.

لغزش المانها مانند چرخ دنده ها در گیربکسهای دنده ای باعث ایجاد صدا و بعضا ارتعاش در گیربکسهای دنده ای میگردد. در گیربکسهای سیکلوئیدی ، وجود غلتش بین المانها باعث کاهش صدا و حتی ارتعاش میشود که در نتیجه استفاده از این گیربکسها را جذاب تر مینماید.

غلتش ، دقت تولید بالا و حساسیت بکار رفته در این گیربکسها ، تعمیرات این گیربکسها را کاهش داده و عمر قطعات و مجموعه سیکلوئید را افزایش داده است.

خرید و سفارش برای فروش انواع گیریبکس سیکلوئیدی صورت میپذیرد.

انجام مشاوره در طراحی و ساخت و سفارش و خرید انواع گیربکس سیکلوئیدی

تعمیرات و بازسازی Repair & Remanufacturing

تعمیرات این گیربکسها به دلیل حساسیت زیاد آن مستلزم دقت بالا و استفاده از ابزار خاص میباشد. اندازه گیری المانها باید با دستگاههای خاص صورت گیرد که بصورت کامل همه ابعاد کروکی برداری و سپس در صورت نیاز اصلاح و یا تولید و تعویض گردد.

هزینه تولید نسبتا بالای این گیربکسها ،استفاده از آن را فقط در جاها و محلهای خاص محدود کرده است. ولی البته دوام و کارایی و عمر بالاتری هم نسبت به گیربکسهای دنده ای دارد. و البته هزینه تعمیرات و نگهداری بسیار کمتری نسبت به گیربکسهای دنده ای نیز دارد. بطوریکه ، مشاهده شده است بعضی از آنها تا 40 سال بدون هیچ سرویس و تعمیراتی بکار خود ادامه داده اند.

این شرکت با داشتن کادری مجرب ، اقدام به باز طراحی ، طراحی ، ساخت ، تعمیر و تعویض المانهای مختلف گیربکسهای سیکلوییدی نموده است.

خرید و فروش و ساخت و تولید و تعمیر و بازسازی و سرویس انواع گیریبکس سیکلوئیدی بوسیله شرکت مانا تجارت سروش صورت میپذیرد.

بهترین خدمات ، کیفیت قطعات و دقت از ما ، خیالی راحت از شما

به ما اعتماد کنید

آیا گیربکسهای سیکلوییدی در ایران تولید میشوند؟

آیا گیربکسهای سیکلوئیدی در ایران تعمیر میشوند؟؟

روشهای نگهداری و سرویسهای دوره ای گیربکس سیکلوییدی چیست؟

چه زمان گیربکس سیکلوییدی به تعمیر نیاز دارد؟

چرا از گیربکس سیکلوئیدی استفاده کنیم و مزیت آن چیست؟

1 thought on “گیربکس سیکلوییدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *