تعمیر هیتر القایی

در اجرای عملیات تعمیر و نگهداری خطوط تولید ، نصب ، مونتاژ و دمونتاژ قطعات مهم صنعتی و حساس همانند بیرینگها ( انواع بلبرینگ ، رولبرینگ ، مخروطی ، اسفریکال و…) ، بوشها ، رینگهای با انطباق پرسی ، کوپلینگ ها و سایر قطعات با انطباق پرسی، یکی از ابزارهای بسیار مهم هیتر های القایی میباشند. این گرمکنها با افزایش دمای قطعات باعث افزایش اندازه و بزرگ شدن قطر و ابعاد قطعه میشوند که با این روش ، عمل مونتاژ و دمونتاژ ، بسیار راحت تر میگردد. برای انجام این کار روش دیگری نیز مرسوم است که قطعه را در روغن قرار داده حرارت میدهند لذا بدلیل عدم وجود کنترل دما روی آن و ایجاد آلودگی محیط زیستی ، دارای محدودیت میباشد.و این روش فقط برای مونتاژ کاربرد دارد. البته راه سوم نیز که فقط برای دمونتاژ در نظر گرفته میشود ، استفاده از راهگاههای روغن و ایجاد فشار روغن برای برداشتن پرس میباشد. این راه برای قطعاتی که از قبل راهگاهها برایشان تعبیه نشده است غیر ممکن است.

تعمیر انواع هیترالقایی - مانا تجارت سروش
تعمیر هیتر القایی مانا تجارت سروش

انواع هیتر القایی

هیتر های القایی در چند نوع با کویل فلاکسیبل ( قابل انعطاف ) ، کویل ثابت و مدار بسته موجود هستند . کویل فلکسیبل که در شکل هم نمونه ای از آن موجود است بصورتی است که کابل انعطاف پذیری با طول مشخص بصورت چند دور ( حلقه ) بدور قطعه گرم شونده پیچیده شده و با تولید میدان مغناطیسی آنرا گرم مینماید. این نمونه دارای کاربرد فراوان و بسیار بوده و تقریبا در همه جا کارایی دارد و برای مونتاژ و دمونتاژ قابل استفاده است ولی قیمت آن به نسبت بقیه مدلها بالاتر است.

از برندهای مهم گرمکن القایی میتوان هیتر های شرکت SKF , FAG را نام برد که در انواع و ابعاد و کاربرد های گوناگون تولید میگردند. که در مدلهای TIH , TIH L , TWIM عرضه میشوند و هر کدام در ابعاد و اندازه های متفاوت آماده است.

تعمیر و بازسازی انواع هیتر القایی

متاسفانه بدلیل تحریمها گرمکن های بلبرینگ مربوط به شرکت SKF در صورت خرابی ، در ایران خدمات پس از فروش ندارند. ولی با توجه به نیاز زیاد به تعمیرات این محصولات ، این شرکت از قطعات خود ( بورد های الکترونیکی ) بجای قطعات اصلی جایگزین نموده و آنها را دارای خدمات پس از فروش مینماید. بطوریکه پس از یک تعمیر و بازسازی هیتر های مورد نظر بنا به مدل از خدمات پس از فروش برخوردار میگردند.

کاربردها

از گرمکنها ( هیتر ) های القایی برای مصارف زیر استفاده میگردد

 • گرمایش قطعات
 • دمونتاژ و مونتاژ قطعات با انطباق پرسی مانند رینگ ، کوپلینگ ، چرخدنده ، بلبرینگ و رولبرینگ ، اسپیسر و …
 • گرمایش مواد ( خصوصا مواد شیمیایی ) در فرآیندها و یا مواد پودری برای تبدیل به مایع
 • آبکاری حجمی و سطحی قطعات ( سختی ) همانند انواع چرخدنده و رینگ
 • تغییر اندازه لوله ها و آزاد سازی مواد و ضایعات چسبیده به دیواره داخلی
 • پیش گرم قطعات برای آماده سازی فرآیند جوشکاری
 • بازکردن انواع مهره های زنگ زده
 • و کاربردهای فراوان دیگر
سختکاری سطحی چرخدنده – مانا تجارت سروش

که برای هر یک از این کاربردها دستگاه مخصوص ساخته شده است

نمونه دیگر

در کویل ثابت ، کلاف از قبل پیچیده شده بصورت قطر ثابت و طول کویل ثابت آماده میگردد و قطعه داخل آن قرار میگیرد و بنابراین فقط برای قطعات با تیراژ زیاد و با اندازه های مشخص و ثابت کاربرد دارد و مانند مدل بالا هم مونتاژ و هم دمونتاژ را راحت تر مینماید و قیمت آن نسبت به کویل فلاکسیبل کمتر است. در نمونه آخر که همان مدار بسته است ، هسته گرمکن داخل رینگ یا بیرینگ قرار گرفته و میدان را در آن القا مینماید. این نوع هیتر فقط برای مونتاژ قابل استفاده است.

بازکردن مهره های زنگ زده با هیتر القایی
بازکردن مهره زنگ زده با هیتر القایی مانا تجارت سروش

دقت در زمان سفارش

استفاده از هیتر های القایی در صنایع بزرگ مرسوم است ، ولی بدلیل ضعیف بودن گرمکن های تجاری ، خرابیهای آنها نیز زیاد میباشد. البته همانطور که از نام آن پیداست ، هیتر های القایی تجاری صرفا با دیدگاه تجاری تولید میگردند و در اندازه ها و توانهای از پیش تعیین شده میباشند و متاسفانه در زمان خرید و سفارش این ابزار دقت لازم صرف نمیگردد چراکه مشاوره لازم و انتخاب مناسب آنها بدرستی صورت نمیگیرد و بنابر این صدماتی به آنها وارد میگردد و عمر آن تجهیزات کوتاه میگردد. این شرکت با در نظر گرفتن این موارد ، بر آن شده است تا جهت کاهش هزینه های سربار و تعمیراتی ، هیتر های القایی را با کمترین هزینه و بهترین کیفیت و بصورت کاملا بومی ( و در نتیجه بهترین خدمات ) تولید نماید.

این امر سبب میگردد که هزینه های خدمات و تعمیرات و تعمیرات ابزار و تجهیزات کاهش یابد.

مشاوره مناسب خرید

انجام مشاوره در هنگام خرید ، طراحی ، محاسبه و ساخت هیتر های القایی خاص برای صنایع ( همانند بیرینگ گرمکن ) از دیگر اقدامات این شرکت میباشد.

مشاوره صحیح باعث انتخاب صحیح ، کاهش هزینه ها و کاهش زمانهای توقف تجهیزات و همگن بودن نیاز با انتخاب میگردد. از جمله مشتریان عمده که میتوانند هزینه های خود را با سفارش صحیح هیتر القایی کاهش دهند شرکتهای پر مصرف همانند فولادی ها ، معدنی ها ، پتروشیمی ، نفتی و سایر کارخانه جات میباشد.

خصوصیات گرمکنهای این شرکت

گرمکنهای این شرکت در قالب گرمکنهای فلاکسیبل با توانهای متفاوت از 40 الی 100 کیلو وات و فرکانس کاری 5 الی 50 کیلو هرتز دارای محافظ جان ( بدون برق گرفتگی ) و دارای سیستم آب گرد بصورت پیش فرض و البته پنل کنترل دما و جریان الکتریکی بصورت سفارشی دارد. این تجهیزات کاملا بومی سازی شده و دارای قابلیت برنامه ریزی برای جریان ورودی ، فرکانس ورودی و زمان استفاده و تنظیم دمای قطعه را دارد. بطوریکه به هنگام رسیدن نقطه مورد نظر روی قطعه و یا سر رسیدن زمان گرما دهی دستگاه خود به خود جریان را قطع میکند.

قابلیتهای هیتر های القایی

روش انتخاب و استفاده صحیح از هیتر القایی

از کجا گرمکن القایی بخریم

المانهای مورد نظر برای سفارش ، خرید و فروش گرمکنهای القایی

برای چه استفاده و کاربردهایی از Induction Heater استفاده کنیم

روش صحیح بکارگیری و استفاده از هیتر های القایی

دستورالعمل و کاتالوگ روش استفاده و تعمیر و نگهداری هیتر القایی

بیرینگ گرمکن

چگونه گرمکن القایی Induction Heater تعمیر کنیم؟

 • چگونه هیتر القایی را تعمیر کنیم
 • چرا هیتر القایی به تعمیر نیاز دارد؟
 • چه موقع هیتر القایی به تعمیر نیاز پیدا میکند؟
 • در نهایت کجا را برای تعمیر هیتر یا گرمکن القایی خود انتخاب کنیم؟