denting - خرابی لهیدگی

خرابی تورفتگی ( لهیدگی ) – Denting bearing

خرابی تورفتگی یا لهیدگی Denting -Indentation نوعی خرابی است که در ظاهر خرابی خاصی مشاهده نمیگردد ولی کمی تغییر رنگ در برخی نقاط مشابه عکس نمایش داده شده نمایان میگردد.

رینگ داخلی بیرینگ مخروطی دو ردیفه – خرابی لهیدگی denting روی سطح raceway که بر اثر وجود ذرات بین رینگ و رولر پدید آمده است – مانا تجارت سروش

وضعیت خرابی لهیدگی Denting

در بیرینگ ها خرابی های گوناگون بر اثر عیوب شناخته شده و مشخص رخ میدهند . یکی از این خرابیها لهیدگی یا denting میباشد. وقتی بقایایی مانند ذرات کوچک فلزی که بر اثر سایش ، کندگی ، خوردگی و … از فولاد یا برنج مربوط به رینگها یا المانهای غلتان ( رولر و ساچمه ) و یا قفسه در روانکار وارد شده و بر اثر فیلتراسیون بد مجدد به محدوده بیرینگ داخل میگردد و در منطقه تماس غلتش قرار میگیرد ، لهیدگی سطحی بر روی raceway یا سطح المانهای غلتان رخ میدهد. و نیز اگر شوکی در زمان مونتاژ وجود داشته باشد ، لهیدگی میتواند در بین گام عنصر غلتان بوجود آید.

رینگ خارجی بیرینگ مخروطی دو ردیفه که دارای لهیدگی در سطح raceway بدلیل وجود ذرات فلزی کوچک بین raceway و رولر ها میباشد – مانا تجارت سروش

علل بوجود آمدن لهیدگی Denting

  • بقایای ذرات فلزی که بین سطوح دارای حرکت نسبی گرفتار می شوند یعنی ذرات فلزی حاصل از خوردگی یا سایش سطوح و یا قفسه که در بین سطوح raceway و رولر یا ساچمه های در حال حرکت زندانی شده و باعث ایجاد فرورفتگی در سطوح غلتش میگردد.
  • بار بیش از حد ، البته بار بیش از حد خود باعث بروز عیوب و خرابی های دیگری نیز میگردد که آنها ذرات فلزی را در سطح بیرینگ آزاد مینمایند و آن نیز باعث لهیدگی میگردد.
  • شوک هنگام حمل و نقل یا نصب ، معمولا شوک لود یا بارهای ضربه ای باعث خرابی های گوناگون میگردند که یکی از آنها نیز لهیدگی در سطوح غلتان میباشد.
رولرهای بیرینگ مخروطی 2 ردیفه که بدلیل وجود ذرات در میان سطوح غلتان دچار خرابی لهیدگی denting شده اند- مانا تجارت سروش

روشهای پیشگیری از لهیدگی:

  • شستشوی هوزینگ (قبل از نصب بیرینگ و حصول اطمینان از تمیزی و عدم وجود ذرات فلزی و غبارات )
  • بهبودی مکانیزم آب بندی و در صورت نیاز تغییر و اصلاح سیستم آب بندی ( جهت حفاظت بیرینگ در برابر ورود ذرات و غبارات فلزی معلق در هوا )
  • انجام فیلتراسیون روغن روانکار جهت زدودن ذرات فلزی و آلودگیهای داخلی بیرینگ ( و در صورت نیاز اصلاح روانکار و یا روش روانکاری)
  • بهبود روشهای جابجایی و حمل و نقل و نصب
رینگ داخلی بیرینگ مخروطی تک ردیفه که بر اثر وجود ذرات ریز و درشت فلزی دچار خرابی لهیدگی Indentation در سطح raceway شده است – مانا تجارت سروش

خرابی بیرینگ bearing failures چیست؟

دلایل خرابی بیرینگ چیست؟

چگونه میتوان عیوب و خرابی های بیرینگ و هزینه های تعمیرات و نگهداری را کاهش داد؟

چگونه میتوان بلبرینگ خراب را اصلاح و یا بازسازی نمود؟

1 thought on “خرابی تورفتگی ( لهیدگی ) – Denting bearing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.